Zakładanie stawów

Staw w ogrodzie - Łódź i Zgierz

Rzadko kiedy zdarza się, że na działce naturalnie znajduje się piękny staw, a jednak duża ilość osób chciałaby się nim cieszyć. W związku z tym firma Cornus Ogrody wprowadziła do katalogu swoich usług zakładanie stawów. Mamy niezbędne doświadczenie i wiedzę, które pozwalają nam projektować i budować najpiękniejsze stawy w okolicy – przekonaj się sam!

 

Wykopanie stawu na działce – dlaczego warto?

Stawy na działce sprawiają, że ta bardzo dużo zyskuje na estetyce. Dzięki nim można stworzyć piękną przestrzeń służącą rekreacji lub np. hodowaniu ryb. Można także pokusić się o obsadzenie okolicy roślinami, które zazwyczaj spotykane są wyłącznie w pobliżu wody. Tafla stawu we wspaniały sposób odbija światło słoneczne, a także poprawia mikroklimat ogrodu. Jeżeli staw ma być założony przy hotelu czy gospodarstwie agroturystycznym, z pewnością wpłynie on pozytywnie na atrakcyjność danego ośrodka wypoczynkowego. Wówczas ten z pewnością będzie chętniej wybierany przez klientów.

Jak przebiega zakładanie stawu w ogrodzie?

Zakładanie stawu zawsze rozpoczyna się od złożenia do właściwego urzędu operatu wodno-prawnego, czyli dokumentu, który zawiera wszystkie informacje dotyczące zasad gospodarowania wodami na określonym terenie. Zgłoszeniu podlegają stawy wodne o powierzchni do 1 ha oraz głębokości do 3 metrów. Powyżej tych wartości będzie trzeba postarać się o pozwolenie na budowę. Nasi Klienci mogą liczyć na wsparcie na każdym etapie realizacji niezbędnych do wykonania stawu procedur.

Budowa stawu w ogrodzie z Cornus Ogrody

W Cornus Ogrody dbamy o to, by każdy Klient otrzymał dokładnie taki staw, o jakim marzy. Dlatego też sporo czasu poświęcamy temu, by określić jego potrzeby oraz przeanalizować różne możliwości związane np. z usytuowaniem stawu, a następnie wspólnie wybrać tę najkorzystniejszą. Szczególnie na tym etapie chętnie doradzamy czy dzielimy się zdobytą do tej pory wiedzą i doświadczeniem. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań sporządzamy kosztorys i omawiamy wszystkie szczegóły.

Budowa stawu w ogrodzie krok po kroku

Każdorazowo kopanie stawu w ogrodzie rozpoczynamy od wyznaczenia w terenie jego kształtu oraz dokładnego położenia. Prace zaczynamy od części środkowej stawu, poszerzając go w odpowiednich kierunkach. Rozkładamy geowłókninę oraz glinę, rozsypujemy i ubijamy żwir oraz piasek, a także dbamy o obecność specjalnej sieci wgłębień. Staw jest starannie profilowany, a linia brzegowa wykonywana z najwyższą starannością. Po zakończeniu tego etapu prac staw można zalać wodą.

Jeżeli taki był plan, następnie można zająć się obsadzeniem stawu i jego okolic. Realizując ten etap, dbamy o to, by roślinność zapewniała równowagę biologiczną w stawie, a także stała się ozdobą całego ogrodu. Musi ona być dopasowana do pozostałych roślin posadzonych na danym terenie. 

W Cornus Ogrody zajmujemy się nie tylko budową stawów, ale także wodospadów, źródełek, strumyków i mostków, które sprawiają, że ogród staje się najwspanialszym miejscem wypoczynku dla całej rodziny. Wśród zalet współpracy z naszą firmą można wymienić między innymi kompleksowość usług, terminowość i ogromne doświadczenie poparte portfolio, które można znaleźć w naszej galerii realizacji. Zachęcamy do kontaktu w sprawie budowy stawów!

Mają Państwo Pytania?

Zapraszamy do kontaktu, z chęcią odpowiem na Państwa pytania dotyczące naszych usług, projektowania, zakładania i rozwijania ogrodów w Łodzi i okolicy.